Doğum öncesi minik kuzucuk için neler aldım? 🛍🎀


2021 yılında minik kuzucukların kuzeni Uras için buraya geri döndüm ve listemizi güncelledim 🙂 Sağlıkla gel Uras 🧿 💜

 • 🎀 10-15 tane badi
 • 🎀 Ağız bezi
 • 🎀 Müslin bez
 • 🎀 2 adet yenidoğan seti
 • 🎀 2 adet nevresim seti
 • 🎀 Beşik koruyucu
 • 🎀 Banyo seti (bebek küveti, yeni doğan aparatı, file)
 • 🎀 Havlu, pamuk
 • 🎀 Alt değiştirme örtüsü
 • 🎀 Konak tarağı ve saç fırçası, tırnak makası
 • 🎀 Pişik kremi
 • 🎀 Battaniye
 • 🎀 Şampuan, sabun
 • 🎀 Sünger
 • 🎀 Beşik
 • 🎀 Döşek
 • 🎀 Çöp kovası
 • 🎀 Bebek telsizi
 • 🎀 Bebek arabası
 • 🎀 Emzirme yastığı
 • 🎀 Emzirme önlüğü
 • 🎀 Pompa
 • 🎀 Biberon (ihtiyaç olursa diye 1 tane)
 • 🎀 Sterilizatör
 • 🎀 Kış bebekleri için astronot denilen paltolardan

🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊

Listemizi yukarıya ekledim ama aşağıda da her biri ile ilgili fikirlerimi ve önerilerimi okuyabilirsiniz.

🎀 Badi candır:)

Kesinlikle 10-15 tane alttan çıtçıtlı badi (hem yenidoğan hem de 0-3 ay) olmalı. Okuduğum bazı web sitelerinde  3-5 tane alın yazmışlardı ve konuştuğum herkes, bebekler çok çabuk büyüyor giysileri çok alma kullanmadan elinde kalır demişti. Ben de bunun üzerine 5 tane 0-3 ay badi aldım, 3 tanesi zaten doğum çantamdaydı. Minikkuzucuk her gaz çıkarttığında kustuğu için, hastaneden eve geldiğimizde bütün badiler kirliydi. Aldığım 2 adet yenidoğan seti dışında yenidoğan badisi almadığım için de bebeğim üzerindeki 0-3 ay badisinin içinde kayboldukça sinirlerim bozuldu. Eve gelir gelmez kayınvalidem ve eşim ebebek’e gidip bolca badi aldılar. Badi için tüh bunu da fazladan almışız demedim hiç. Sadece hamileyken aldığım ve kış dönemine gelen kısa kollu badileri uzun kolluları tercih ettiğimiz için bir süre kullanmadık, şimdi kullanıyoruz. Badileri çoğunlukla ebebek, C&A’ almıştım. Uzun lafın kısası badi candır 🙂

🎀 Ağız bezi

Eskiden evde tülbentten yaparlarmış. Şimdi her yerde kenarı işlemeli şekilde çok uygun fiyata bulunabiliyor, Ben ebebek’ten set halinde pamuklu olanından almıştım. İlk başlarda sürekli içtiği süt ağzından kaçıran minikler için gerekli bir ürün.

🎀 Müslin omuz örtüsü

Bir tülbent ya da kullanılmaya kumaş da iş görebilir. Yenidoğan bebekler kucağınızdayken kustuğunda her dakika üst değiştirmek istemiyorsanız kullanın derim 🙂 Ben yine ebebek’ten almıştım.

🎀 2 adet yenidoğan seti

Yeni doğan setlerini English Home ve Chicco marka aldım.

      English Home Yenidoğan Seti

 

Chicco Yenidoğan Seti
Chicco Yenidoğan Seti

🎀 2 adet nevresim seti

Bebekler uzun bir süre yorganda ve yastık kullanamadıkları için sadece çarşafını kullanacaksınız ama yine de sonrasında kullanılacağı için bence alınmalı. Ben English Home‘dan indirimden nevresim setini (yastık kılıfı, çarşaf, nevresim) tanesi 25 TL gibi bir fiyata almıştım.

🎀 Beşik koruyucu

English Home’da indirimden denk gelip almıştım. Artık Amerika’da bebeklerin boğulmasına sebep olabildiği için çok önerilmiyormuş diye okumuştum. Bizim minikkuzucuk üzerindeki karikatürlere bakarak uyuyordu, o yüzden baya işimize yaradı 🙂 (2021 edit: İkinci bebeğimiz Kanada’da doğdu; hemşire kullanmamamızı söylediği için kaldırdık) 

🎀 Tarak

Konak tarağı ile birlikte fırça setini “bebedor” marka aldım, gayet memnunum.

🎀 Banyo seti

Küvet, kova, file ve maşrapadan oluşan pembe seti English Home‘dan şu meşhur %50 indirim günlerinden birinde çok uygun fiyata (50TL gibi birşeydi) almıştım. Sonrasında da bebeğin üzerine yatabileceği yine pembe bir destek (herhangi bir adı var mı bilmiyorum, o yüzden adı şimdilik destek olsun 🙂 aldım. Bu desteği kullanmaya 4-5 aylıkken başladık. Hem minikkuzucuk hem de ben rahat ettim çünkü bebek ağırlaştıkça file de sarkmaya başlıyor ve yıkarken sürekli bebeğe sarılmak durumda kalıyorsunuz. Diğer aparatla çocuk kendisi eğimli bir şekilde uzandığı için hem o hem de yıkayan rahat ediyor.

🎀 Havlu,bornoz

Snoopy’li Bebek banyo havlusu English Home’dan yarı fiyatına almıştım. Küçük bebekler için kullanımı gayet pratik.

Doğumdan sonra babası yine English Home‘dan bornoz aldı ve Disney karakterlerinden oluşan çok tatlı bir banyo havlusu da Helena Teyzesi’nden hediye geldi. (2021 edit: Küçük bebekler için bornoz çok mantıklı değil çünkü üşümesin diye bebeği hemen sarıp banyodan çıkartmak gerekiyor. O yüzden şapkalı bebek havluları çok kullanışlı)

🎀 Popo havlusu

Poposu pişmesin diye hemen hemen altını her açtığımda yıkadığım için normalde el havlusu olarak kullanılabilecek 5-6 tane kullanılmamış havluyu doğumdan sonra ‘popo havlusu’ olarak ayırdım.

🎀 Popo pamuğu

Bebeğinizin altını sürekli ıslak mendille silmek hassas cildini tahriş edip poposunu pişirebilir. O yüzden ben ebebek’ten Baby&Me marka popo pamuğu aldım ve evde olduğumuz süre zarfında cam şişe içinde muhafaza ettiğim kaynatılıp soğutulmuş su ile ıslatarak kullandım. Islak mendil olarak sadece dışarıda olduğumuz zamanlarda Unibaby yenidoğan  kullandım.

🎀 Alt değiştirme örtüsü

Önce dikmeyi düşündüm, kapitone falan aldım ama sonra çok anlamsız geldi. Çünkü her kaka veya çiş bulaştığında temizlemek zorunda kalacaktım. O yüzden ebebek’ten Baby&Me marka alt açma ötüşü aldım. Zaman zaman kampanyaları oluyor, bir ara baya bir stok yapmıştık. Hem evde hem de dışarıda rahatlıkla kullanıyoruz. Süper ince ve kalın olarak iki çeşidi var. Kalın olanında zamanla topaklanma oluyor, o yüzden süper ince olanını tercih ediyorum. Kirlenen kısım eğer uygun bir yerdeyse kesip temiz tarafını kullanmaya devam ediyoruz. Kesinlikle tavsiye ederim.

🎀 Pişik kremi

Desitin marka hediye gelmişti, gayet memnunum. Hastaneden de Unibaby marka hediye etmişlerde ona sıra gelmedi.

🎀 Termometre

Küçük bebekler için genelde popo termometresi öneriliyor; bir adet hediye gelmişti ama biz çoğunlukla Braun’un kulak termometresini kullanıyoruz (o da hediye :).

🎀 Battaniye

Bir penye battaniye English Home’dan aldığım yenidoğan setinden çıkmıştı. Bir tane de LCWaikiki erkek bebek reyonundan mavi renkli aldım.

🎀 Şampuan

Hastaneden çıkana kadar karar veremediğim almamıştım; doktoruna sorup alırım diye düşünmüştüm. Hastanede Unibaby yenidoğan köpük şampuanla yıkadılar ve çıkıştada Unibaby yenidoğan ürünlerinden oluşan bir çanta hediye ettiler. İçinde yenidoğan köpük şampuanı, yeni doğan ıslak havlusu, pişik kremi varı. Dolayısıyla Unibaby şampuan kullandık, şu anda minikkuzucuk 8 aylık herhangi bir şikayetim yok.

🎀 Sünger ve sabun

Ebebek’ten Bübchen marka aldım. Sabununu henüz kullanmadım ama sünger yumuşacık, memnunum.

🎀 Bebek arabası

İlk bebeğimizde Graco Modes Click Connect Travel System aldık; bebek arabalarıyla ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. (2021 edit:  Kızımız 2 yaşındayken hafif olsun diye Türkiye seyahatlerinde kullanmak için bir de baston puset aldık ama tek elle kullanmak mümkün olmadığı için baston puset kullanmayı sevmiyorum. İkinci bebeğimiz doğmadan önce Graco’yu satıp 3 yaşındaki ablasıyla ikisinin aynı anda kullanabileceği Uppababy Vista aldık. ) 

🎀 Karyola ya da bebek odası takımı

Biz Modoko’ya ve İkea’ya defalarca gidip en sonunda İkea’dan sadece yatak aldık. 6 ay boyunca bizim odamızda durdu. Sonrasında okuduğum bloglarda çocukların kendi işlerini görebilmeleri için yer yatağı bile yapıldığını görünce isabetli birşey yaptığımız düşünüyorum. D

🎀 Döşek

Ömce Modoko’daki yataştan alıp haftaya kesin elimize ulaşır değil mi doğurmadan elimizde olsun diye anlaştıktan sonra 2 hafta boyunca elimize ulaşmayan yatağı iptal edip İdaş’tan aldık. Daha da iyi oldu çünkü Yataş’taki döşek 20 cm kalınlıktaydı. İdaş’tan aldığımız ise 10 cm ve İkea karyolasına daha uygun.

🎀 Korbell çöp kovası

Hamileyken aldığım ve bebek eşyaları içerisinde en kullanışlı olduğunu bulduğum ürün. Yenidoğduğunda minikkuzucuğun altını hemen hemen iki saatte bir değiştirdiğimiz için baya miktarda bez çıkıyordu. Çöp kovasını yatak odasına koymamıza ve Ağustos sıcağı olmasına rağmen odada 1 gün bekleyen bezlerden hiçbir koku yayılmadı.

🎀 Bebek telsizi

Görüntülü olanını istemiştim ama yurtdışına taşınma durumumuz olduğu için ve görüntülü telsizler de pahalı olduğu için biz normal bebek telsizlerini inceledik. Amazon.com’dan “Safety First” marka bebek telsizini beğendik ve minikkuzucuğa hediye olarak benim kuzenim Amerika’dan getirdi. Yine de görüntülü olanını tercih ederim ama evde telsiz olması iyi bir şey. Özellikle yeni doğduğu zamanda en ufak bir sesi bile duymak insanı rahatlatıyor hem de bebeğin ihtiyacı olduğu zaman vakit kaybetmeden yanına gitmeyi sağlıyor.

🎀 Mycey emzirme yastığı
Yenidoğan bebekleri emzirmek için çok kullanışlı bir ürün. Hem bebeği uygun şekilde tutunmayı kolaylaştırıyor hem de annenin sırtını destekliyor.

🎀 Mycey yan yatma yastığı
Özellikle yeni doğmuş bebeklerin kusup boğulmalarını önlemek için yan yatmasını sağlamak için çok kullanışlı bir ürün. Bebeğinizi iki ince uzun yastık arasına koyarak rahatça yan yatırabiliyorsunuz. Minik kuzucuk yastığı sığamamaya başlayana kadar kullandık. Dikkat edilmesi gereken tek nokta bebeği sürekli kafasının aynı tarafın yere gelecek şekilde yatırmamak. (2021 edit: Yeni doğan ölümlerini engellemek için bebeklerin sırt üstü yatması öneriliyor. İkinci bebeğimizde )

🎀 Mycey Emzirme önlüğü
Minikkuzucuk küçükken dışarıda emzirmek için sıklıkla kullandım ama 4 ay civarı etrafta olup biten dikkatini çekmeye başlayınca çok verimli kullanamadık. Yine de çantada olmasında yarar var.

🎀 Göğüs pompası

Kesinlikle lüks değil ihtiyaç. Eğer elektrikli olanı bütçenizi aşarsa manuel olanından da edinebilirsiniz. Ben Philips marka elektrikli tekli pompa kullanılıyorum ve çok memnum.

🎀 Sterilizatör

Ne kadar gerekli olduğu tartışılır. Eğer sürekli biberon kullanacaksanız ihtiyaç duyabileceğiniz bir ürün ama kırk yılın başı sterilizasyon yapacaksanız kaynatarak da yapılabilir. Ben Philips marka aldım ama ne kadar memnun olduğum tartışılır.