Alışveriş tavsiyeleri 🛒👛🎀 🛍

Doğum öncesinde ve minikkuzucuk doğduktan sonra da neler almam gerektiği konusunda birçok blog ve web sitesine baktım. İçlerinden bazılarında çok faydalı bilgiler vardı; ama yine de kafamda tartıp nelerin gerekli olup olmadığına kendim karar verdim. Bu durum herkes için öyle. Kritik ihtiyaçlar dışında alınanlar genelde anne ve babanın tercih ve isteğine göre belirleniyor. Bebek için çok fazla alışveriş yapmanın gereksiz olduğuna ben de katılıyorum ama aman canım küçülecek zaten diye de çocuğu sürekli pijama içerisinde dolaştırmak da pek doğru değil. Hatırı sayılır miktarda kıyafet sağolsunlar aile ve arkadaş çevresinden hediye geliyor ama bedeni her zaman ihtiyaca uygun olmayabilir. Bebek için kıyafet alışverişi yaparken herşeyden önce  %100 pamuklu olmasına dikkat etmek gerekli.

Biz herhangi birşey almadan önce uzun uzun internette araştırma yaptık. Bebek arabası, mobilya gibi büyük kalemleri daha çok eşim araştırdı, bense geri kalan şeyleri araştırıp karar veremediğimde eşimden fikir aldım. Aşağıda benim baktığım listelerden bazılarını veriyorum:
http://www.molfix.com.tr/2015/09/02/bebek-ihtiyac-listesi/?gclid=CKu8kujYzssCFWoz0wodl8kPJA
https://kadin.mynet.com/gebelik-aile/yeni-dogan/5519-yenidogan-ihtiyac-listesi.html
http://www.gebelik.org/dosyalar/normaldogum/dogumvalizi.html
http://www.e-bebekce.com/2014/10/dogum-cantasi-nasil-hazirlanmali.html
http://bebekveben.com/dogum-cantasi/

En çok alışveriş yaptığımız mağazalar ve web siteleri:

ebebek

Türkiye’de bebekli ya da bebek bekleyen bir aileyseniz ebebek’e uğramama imkanınız yok 😉 Ürün yelpazesi çok geniş. Bebek bezinden, Bebek arabasına, telsize kadar herşey var.  Hem mağazadan hem de internetten alışveriş yaptım. İnternetten belli bir tutarın altında alışveriş yapınca kargo parası ödemeniz gerekiyor.

LCWaikiki

Fiyatları genelde çok uygun. İndirim zamanları normal fiyatın çok altına güzel ürünler bulmak mümkün. Ama mağazaları çok kalabalık olduğu için aradığınız ürünü her zaman kolaylıkla bulamayabiliyorsunuz. O yüzden Web sitesinden ya da mobil uygulamasından alışveriş yapmayı tercih ediyordum. Üstelik kargo bedava ve ücretsiz iade, mağazadan değişim şansınız var. Ben hem uygun fiyata aldığım %100 pamuklu ürünlerden hem de uygulamasından çok memnundum.

H&M

Kıyafetleri çok şık ama fiyatları biraz emek ve LCWaikikiye göre biraz pahalı. Geçen yıl Türkiye mağazasında online satış seçeneği olmadığı için mecburen mağazadan ve  indirim zamanlarında alışveriş yapmayı tercih ettim. Sezon sonu indirimlerde çok uygun fiyata güzel şeyler bulabilirsiniz. 10 TL’ye elbise almıştım 🙂 Organik, pamuklu kıyafetler bulabilirsiniz.

Joker

ebebek gibi geniş ürün yelpazesine sahip bir mağaza. Ben, ebebek bizim eve daha yakın ve fiyatlar biraz daha uygun olduğu için genelde oradan alışveriş yaptım.

amazon.com

Bebek arabası, park yatak, telsiz, ateş ölçer gibi birçok şey Amazon’dan alındı. Bebek arabasını biz aldık, bir arkadaşımız sağolsun getirdi. Diğerleri ise hediye geldi. Fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok daha uygun.