Minikkuzucukla uçak yolculuğu 🐣 🌎✈️🍼

Minikkuzucuk uçağa ilk defa 2 aylıkken bindi.  Bebeklerin uçak yolculuğunda, iniş ve kalkışta emmesi kulaklarının ağrımaması için öneriliyor, doktoruna uçabilir mi diye sorduğumda iniş, kalkış ve yolculuk sürecince de ara ara emzirmemi tavsiye ettiği için ben de öyle yaptım. Uçağa binince acıkmaya başladı, mızırdandı ve daha uçak havalanmadan karnını doyurdu:) İstanbul- Antalya arası kısa mesafe olduğu için de yolculuk süresince tekrar emzirecek kadar acıkmadı. Öyle olduğu için de sadece inişte ve kalkışta biraz emmekle yetindi. Emmediği zaman en azında ağzı açık kalsın diye memeyi ağzına tutturmaktan benim sırtım ağrıdı 🙂 Kalkışa geçmeden emip yorulduğu için, sonrasında memeyi zorla ağzında tuttum. Böyle yazınca işkence gibi geliyor kulağa ama bütün yolculuk boyunca ağlamış da olabilirdi diye düşününce bize hiç eziyet etmeden muhteşem bir yolcuk yaptırdı fıstığım. Biz de dilimizi ısırıp maşallah demekten bir hal olduk 🙂

Bebekle okyanus ötesine uçulur mu? Evet uçulur 🙂 Biz Minikkuzucuk tam 6 ay 4 günlükken Lufthansa ile Frankfurt aktarmalı,yaklaşık 16 saatlik bir yolculukla İstanbul’dan Vancouver’a geldik. Uçuş boyunca uzun gece uykusu yapamamasına rağmen gündüz gibi aralıklarla yaklaşık birer saatlik şekerlemeler yaptı. Ben normalde bu kadar uzun bir uçuş süresince gözümü kapatıp fosur fosur uyuyacakken küçük hanıma eşlik etmek için uyuyamadım. Uyuruz sonra koltuktan düşer diye endişelenmemekten aynı şekilde babası da uyuyamadı.  Bu sebeple bizim için yorucu bir yolculuk oldu ama tüm yol boyunca ağlaması da ihtimal dahilinde olabileceğinden, kuzum maaşallah melek gibiydi diyebilirim.

Bu arada okyanus ötesi uçuşlarda küçük bebekler için verilen daha doğrusu rezerve edebileceğiniz basinetler mevcut. Bizim biletlerimizi eşimin işyeri ayarladığı için minikkuzucuk için de ayrı bir koltukta rezerve edilmişti. Ama ben bu durumu önceden bilmediğim için basinet ihtiyacımız olursa ne yapmamız gerektiğini internetten uzun uzun araştırmıştım. Bebekler için özel olan bu yataklar ilgili şöyle bir durum söz konusu; biletinizi aldığınız zaman genellikle çağrı merkezlerini arayarak basinet denilen bu yatak için rezervasyon yapmamız gerekiyor bebeğiniz adına. Ama bu konuşmalar sırasında genelde size söylemedikleri bir şey var; bu basinet her ne kadar o an için size rezerve edilmiş olsa da kesin değil yani havaalanına sizden önce bir başkası gidip sizin adınıza rezerve edilmiş bu yatağı alabilir. Konu ile ilgili sosyal medyada ufak bir araştırma yaparsanız eğer bu konuda annelerin bir sürü şikayeti olduğunu görebilirsiniz.

Bu bebek yatakları duvara monte şekilde ve genellikle bu sırada bulunan koltukların bebekli ailelere tahsis edilmesi gerekiyor. Fakat yine okuduğum şikayetlerde gördüğüm bir konu, bebekli olmayan yolcuların da bu koltuklarda oturabildiği. Dolayısıyla okyanus ötesi uzun bir yolculuk yapacaksınız eğer; eşiniz bir başka sırada oturmak durumunda kalabilir ve sizin de uzun saatler boyunca  bebeğinizle yalnız ilgilenmeniz gerekebilir.

Havayolu şirketleri bu konuyla ilgili herhangi bir iyileştirme yaparlar mı bilmiyorum ama mevcut durumda bebekli yolcuların yapabilecekleri en iyi şey havaalanına mümkün olduğunca erkenden gidip bebek yatağının rezervasyonu kesinleştirmek. Bir diğer alternatif de, eğer bütçeniz el veriyorsa bebeğinize yetişkin bir insan gibi ayrı bir koltuk almanız.

Ayrı bir koltuk aldığınız zaman da karşılaşabileceğimiz bir durum söz konusu, bunu biz yolculuğumuzda tecrübe ettik. Bebeklerin belirli sıralarda oturmasına müsade edilmiyormuş dolayısıyla online check-in yaparken koltuğun bebeğinize ait olduğunun gözüktüğüne emin olun. Minikkuzucuğum biletinde bebek olduğu gözükmesine rağmen uçağı bindikten sonra bir hostes gelip o sırada oturamayacağını söyledi ve yer değişikliği yapmamız gerektiğini söyledi ama sonra bir şekilde o koltukta yolculuk ettik.

Hangi hava yollarının bebekli yolculuklar için daha iyi olduğuna dair değerlendirmelerde mevcut.

Aklıma gelen bir diğer konu da normalde yasak olan ama bebek söz konusu olunca yanınıza alabileceğiniz şeyler. Bebeğinizle ilgili olan her şey, ekstrem bir durum olmadığı sürece, yanınızda bulunabilir. Buna bebeğinizin öksürük şurubu, ateş düşürücü şurup, maması, suyu, sütü, çorbası da dahil. Hatta biz buraya gelirken minikkuzucuk yoğurt yemeye yeni başlamıştı ve doktorumuz kesinlikle ev yoğurdundan maya kullanmamız gerektiğini söylediği için babaannesinin yoğurdundan maya alıp mama kavanozunda yanımızda getirdik. Yolculuk sırasında birazcık ekşidi ama suyunu süzüp mayalayınca yoğurtta herhangi bir ekşilik olmadı. Hala o yoğurttan mayaladığımız yoğurtları kullanıyorum 😉

Uçuş sonrası:

Küçük bebekler, kısa aralıklarla uyku uyudukları için sanırım, okyanus ötesi uçuş sonrasında yetişkinlere kıyasla jetlagi daha rahat geçirdikleri söylenir. Biz de aynı şeyi tecrübe ettik.

Okuduğum bütün bloglarda bebek ne kadar küçükse uçak yolculuğunun o kadar rahat geçtiği yazıyordu ki bizim tecrübelerimizde aynı yönde.  Bir kaç sonra inşallah 1 yaşını doldurmuş minikkuzucukla aynı uçuşu yapınca rahat mı değil mi göreceğiz.