Kanada’da Okul Kayıt Süreci

Kanada’da dışında doğan çocukların okula kaydı için Kanada Vatandaşı çocuklardan daha farklı bir prosedür izleniyor. Biz Vancouver, British Columbia’da yaşadığımız için benim tecrübem buradaki devlet okullarını ve süreci kapsıyor. Biz anaokulu başvurusu yaptığımız için anaokulu olarak bahsedeceğim yazımda. Kayıt süreci eyalete göre farklılık gösterebilir. Anaokulu çağına gelen çocuğunuzu (diğer sınıflara ara dönem de kayıt için de süreç benzer işliyor) bir önceki yılın 1 Kasım ayı ile Ocak ayının son iş günü arasında New Welcoming Center‘a (NWC) kaydettiriyorsunuz. Geçmiş yıllarda kayıt için sırada saatlerce beklemek gerekiyorken pandemi zamanı sadece randevu ile kayıt yapıldı. Takvime buradan ulaşabilirsiniz. Kayıt için gereken evrak listesi:

  • British Columbia’da yaşadığınıza dair bir belge (kira kontratı, fatura vs)
  • Doğum belgesinin orijinali (Burada verdikleri doğum belgesi kimlik gibi bir şey o yüzden Türkiye’de hastanede verdikleri doğum belgesi değişik geliyor görenlere. Eğer Türkiye’den alınmış bir doğum belgesi varsa onu yeminli bir tercümana (Vancouver için yeminli tercüman listesine buradan ulaşabilirsiniz) çevirtmeniz gerekiyor. Çeviri yaparken kimlik belgesi de eklendiği için bu şekilde işe yarıyor. İkinci seçenek ise konsolosluktan alacağınız Formul A belgesi )
  • Kanada’daki göçmenlik/vatandaşlık/kalıcı oturum (PR) durumunuzu gösterir belge
  • Çocuğunuzun aşı kayıtları (Türkiye’den gelirken aşı karnesini yanınızda getirmeniz okul kayıdı için çok önemli) Aşı kayıtlarını kaydetmek için hala aşı olan bir çocuğunuz varsa bulunduğunuz bölgedeki Community Health Center’a (listesine buradan ulaşabilirsiniz) aşı karnesini verip sisteme işletmeniz gerekiyor. Eğer aşıları tamamlanmış bir çocuğunuz varsa ya da Community Health Center’da aşı yaptırmak yerine aile doktorunuzda yaptırdıysanız kayıt yapmak için gereken bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Biz her zamanki alışkanlıkla 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece tam 00.00’da kayıt yapmaya çalışıp bir iki saat denedikten sonra pes edip yattık. Devam eden günlerde de aralıklarla deneyip bir kaç gün sonra bir şekilde başardık ama bu sefer de 1 Kasım’da kayıt yapamadığımız ve Kanada vatandaşı çocuklar okula doğrudan kayıt yaptırdılar ve okul kontenjanını doldurdular kesin diye vicdan azabı ile endişe arasında bir yerde takıldık. NWC’den bir kaç gün sonra bizi arayıp randevu verdiler ve pandemi zamanı olduğu için kayıt olacak çocuk ve bir ebeveynin gitmesine izin verilecek şekilde gittiğimiz NWC’de öğrendiğimiz aslında adil ve güzel bir şekilde olan şu idi; bizim yaşadığımız bölgedeki okul çağındaki çocuk sayısı okul kontenjanından fazla olduğu için kayıt yaptırmak isteyen bütün çocuklar (Kanada vatandaşı olması her hangi bir önem arz etmeden) bekleme listesine alınıyorlarmış. Kayıt işlemini yapan görevli bana bekleme listesinde olduğumuzu söylediğinde ilk gün kaydetmeyi beceremediğimiz için böyle olduğunu düşünüp bir kaç saniyeliğine yıkıldım desem yeridir; ama aslında okul kapasitesi kayıt olmak isteyen çocuk sayısından az olduğu için kayıt yaptırmak isteyen bütün çocuklar bekleme listesine alınmışlar 😅.

Eğer bulunduğunuz bölgedeki okulun (adrese göre okul listesine buradan ulaşabilirsiniz) kontenjanı yeterli ise okul sizinle irtibat kurup randevu veriyor ve istenen evraklarla beraber gidip kayıdı tamamlıyorsunuz. Ama eğer bulunduğunuz bölgedeki kayıt olacak öğrenci Sayısı okul kontenjanını aşıyorsa, kayıt yaptırmak isteyen herkes bekleme listesine alınıyor. Türkiye’den alışkın olmadığımız bir durum ve bence çok da güzel bir şey. Daha adil. Ama burada da birkaç tane ayrıcalıklı durum var. Öncelikle aynı okulda kardeşi olan çocuklar ilk önce kayıt oluyorlar (sibling priority), sonra o bölgede oturanlar, ve eğer daha sonrasında cross boundary denilen başka bölgelerdeki öğrencilerin başvuruları değerlendiriliyor.

Okulların puanlandığı bir sistem var ve buna ulaşabildiğiniz bir web sitesi aynı zamanda hangi okulun hangi bölgeyi kapsadığına dair bir harita da mevcut. Eğer okul çağında bir çocuğunuz varken Vancouver’a göçmeyi düşünüyorsanız adresiniz belli olduktan sonra üst paragraftaki linkten ve Fraiser Institute puanlarına ve haritasını (buradan) göz önünde bulundurarak kendinize bir bölge belirleyebilirsiniz. Ben bu yazıya Vancouver için olan linkleri ekledim, bunlara benzer şekilde Burnaby, Richmond ya da Vancouver civarındaki diğer şehirler için olanlara google üzerinden erişebilirsiniz.

Anaokuluna kayıt için ilk aşama olan yaşadığınız bölgedeki okula kayıt yaptıktan ya da bekleme listesine girdikten sonra iki seçeneğiniz daha var. Bunlardan ilki French Immersion, Aboriginal Focus, Montessori, Fine Arts and Early Mandarin Bilingual’dan oluşan ‘Choice Programs‘. Devlet okullarından daha farklı eğitim veren bu seçeneklerden birisini tercih etmek isterseniz Ocak Ortası ile Şubat başı arasında başvuru yapabilirsiniz. Bunun için bölgenizde başvurduğunuz okuldan çocuğunuza verilen PEN numarasını almanız gerekiyor. Aslında eğer bölgenizdeki okula kayıt yaptırabildiyseniz PEN numarasını size kayıt esnasında veriyorlar; fakat waitlist’te iseniz o zaman okulla irtibat kurup Choice Program ya da Cross Boundary başvurusu yapacağınızı söylediğinizde hemen veriyorlar. Bu işi telefonla halledebilirsiniz.

Bir diğeri ise ‘Cross Boundary‘ denilen yaşadığınız bölge dışındaki okullara başvuru seçeneği. Bu da genelde daha yüksek puanlı ve kontenjanı yüksek olan okullara başvurabilme şansı demek.Şubat’ın ilk okul günü ile son okul günü arası başvuru yapılıp 31 Mart’ta sonuçlar açıklanıyor. Bu başvuruda da bir öncelik sıralaması söz konusu:
1. O okulda kardeşi olanlar
2. O bölgede bir kreşe gidenler
3. Vancouver’da yaşayanlar
4. BC’de yaşayanlar

Bölgenizdeki okulda bekleme listesindeyseniz hem ‘Choice’ hem de ‘Cross Boundary’ başvuruları seçenekleri arttırmak adına mantıklı olacaktır. Bu seçeneklere ek olarak bir de ‘Independent’ (özel) okullar ve ‘Home Schooling’ evde eğitim seçenekleri var (buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz).

Eğer ara dönemde buraya taşınıp kayıt yapmak isterseniz süreç benzer, detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Dipnot olarak iyi okul çevresindeki evlere talep çok fazla olduğu için emlak fiyatları ve kiraların bu bölgelerde daha yüksek olduğunu ekleyeyim.

Okul kayıt süreci ile ilgili prosedürü anlatan bir pdf doküman buldum; onu da buraya ekliyorum.

Not: Bu yazıyı yazmaya başladığımda bölgemizdeki okulun bekleme listesindeydik. Süreç ilerledikçe ve gelişmeler oldukça geri gelip güncellemeler yapacağım.