Vancouver

Vancouver, Kanada’nın batısında British Columbia eyaletinde, Amerika sınırına çok yakın bir şehir. Şehir merkezinden yaklaşık 1 saatte sınırı geçip Washington eyaletine ulaşabilirsiniz. 

Adını 1792 yılında bu kıyıları keşfeden İngiliz denizci George Vancouver’dan almış. 

Her yer yemyeşil, okyanus kenarında, güneşi gördüğü zaman gerçekten çok güzel bir şehir ama aralıksız yağmur yağan karanlık haftalarda aynı şeyi söyleyemeyeceğim 🙂

Bu bölge, Avrupalıların göçü başlamadan önce First Nations, yani buranın yerli halkının yaşadığı bir yermiş. 

Vancouver, Kanada’nın en pahalı şehri.

Ünlü Yoga giyim markası Lululemon’un evi. 

Ekonomisi ormancılık, turizm ve madenciliğe dayansa da son yıllarda film endüstrisinin ve teknoloji firmalarının gözde mekanı. Seattle’daki büyük teknoloji şirketleri birer birer Vancouver şubelerini açıyorlar.  

Şehir film ve tv Show’larının çekiminden yılda $1 milyar gelir elde ediyor. Deadpool, Skyscraper, 50 Shades of Grey, Startrek Vancouver’da çekilmiş bazı filmler. 

Ünlü aktör Ryan Reynold’s Vancouver’lı. 

Hatırı sayılır göçmen nüfusu ile Kuzey Amerika’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi. Ağırlıklı göçmen nüfus Asya’lı (Çin, Vietnam, Filipinler, Japonya, Kore, Hindistan) ve İranlılardan oluşuyor.

Şehir içerisinde 400 hektarlık bir alanı kaplayan içinde Vancouver Aquarium da bulunduran Stanley Park ile Van Dusen Botanical Garden,  Queen Elizabeth Park gibi büyük parklarla ve irili ufaklı birçok park bulunuyor. 

University of British Columbia (UBC), Simon Fraser University ve Emily Carr University Art and Design şehirin başlıca üniversiteleri.

Yürümeye çok müsait. Özellikle downtown bölgesinin etrafını çevreleyen sea wall yürüyüş yapıp bisiklete binmek için ideal.

Vancouver’da aktif bir Türk Derneği var.

Vancouver Turkish Film Festival yapılıyor 7 yıldır. Bir çok güzel Türk filmi festival kapsamında gösterime giriyor. 

Granville Island, H.R. MacMillan Space Centre, Museum of Vancouver, Vancouver Maritime Museum ve Vancouver Art Gallery de diğer görülebilecek yerler.

Çocuklu ve şehirde kalıcı iseniz, çocuklarla yapılabilecek aktiviteler için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer Vancouver’a taşınmayı düşünüyorsanız okullar (kayıt süreci ile ilgili yazım burada) ile beraber bölgelerin suç oranlarına da buradan bakabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.britannica.com/place/Vancouver

https://www.tourismvancouver.com/media/

https://bc.ctvnews.ca/vancouver-yet-again-most-expensive-place-to-live-in-canada-1.4484040#:~:text=For%20the%20third%20year%20in,Canadian%20city%20to%20live%20in.

https://geodash.vpd.ca/Html5Viewer/?disclaimer=on&viewer=VPDPublicRefresh_gvh&x=58&y=40