Kanada’da Çocuklar İçin Etkinlikler

Kanada, çocuklarla aktivite yapabilmek için çok fazla seçenek bulabileceğiniz bir ülke. Her şeyden önce yemyeşil bir memleket, çocukların oynayabileceği çok güzel parklar var. Vancouver’daki çocuk parklarının listesine buradan ulaşabilirsiniz

Kanadalılar spor seven bir millet; her fırsatta koşuyorlar, bisiklete biniyorlar, Vancouver’da kar kış demeden kürek çekiyorlar. Yaşlı amcalar, teyzeler bisiklet sürüyorlar. Spor kursları güzel bir seçenek.

İçinde piknik ve kamp alanlarının olduğu, çok güzel uçsuz bucaksız pakları var. Kamp yapmayan Kanadalı yoktur herhalde. Ailece haftasonları kampa gidebilirsiniz. 

Halk kütüphanelerinin içerisinde çocuk bölümleri var. Burada çocuklar ve bebekler için kitaplar, oyun alanları oluyor. Hafta boyunca bebekler ve çocuklar için hem okuma alışkanlığı edinebilecekleri hem de eğlenceli masal saatlerine katılabilirsiniz

Vancouver’da yaşadığım için burası için çocukların faydalanabileceği yerleri aşağıya ekliyorum.

🦊 Community Centers 

Türkiyedeki halk eğitim merkezlerine benziyor, amaçları o civarda oturan insanların kültür, sanat, spor faaliyetlerinde bulunmaları. Hem ücretli hem de ücretsiz etkinlikleri var. Ben Vancouver’a ilk taşındığımızda bulunduğumuz semtteki Community Center’ın bebekli anneler için olan bilgilendirme toplantılarına katılmıştım. Bebeğinizle gittiğiniz hemşirelerin moderatörlüğünde davet edilen kişilerin annelere bebek bakımı, beslenme, psikolojik destek, sağlık vs. gibi çok kapsamlı konularda bilgilendirme yaptıkları, annelerin ve bebeklerin sosyalleşme imkanı bulduğu çok faydalı toplantılar. Bu merkezlerden her semtte mevcut ve genellikle etraflarında çocuklar için çok güzel parklar da bulunuyor. Buraya tıklayarak kendi bölgenizde hangi merkezin olduğunu bulabilirsiniz.

🦊 Vancouver Public Library

Hemen hemen her semtte şubesi bulunan Vancouver Halk Kütüphanesine ücretsiz üye olabilirsiniz. Normal kitapların yanı sıra sesli kitap ve e-kitap gibi seçenekler de mevcut. Hatta enstruman bile ödünç alınabiliyor 🙂 Kanada’da telif ile ilgili bir anlaşmazlıktan dolayı kütüphaneden ödünç aldığınız e-kitapları kindle ile okuyamıyorsunuz ama overdrive uygulaması ile telefon, tablet ya da bilgisayardan okuyabiliyorsunuz. Kütüphane ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Kütüphanelerin içerisinde çocuk bölümleri var. Burada çocuklar ve bebekler için kitaplar, oyun alanları oluyor. Hafta boyunca bebekler ve çocuklar için hem okuma alışkanlığı edinebilecekleri hem de akranlarıyla sosyalleşip  eğlenebilecekleri masal saatlerine katılabilirsiniz. Bebekler için olduğu kadar yeni anneler için de evden çıkıp sosyalleşebilmek için iyi bir fırsat. Bebekler için de kütüphane kartı da veriyorlar 🤗 Biz ilk geldiğimiz zamanlarda kartımızı almıştık ve haftada birkaç gün giderdik. Hiçbir şey yapmasak bile merdivenlerini inip çıkardı minikkuzu 🥰.

Pandemi zamanı, her yerde olduğu gibi kütüphanede de süreç farklı işliyor. Küçük bebekler için zoom üzerinden katılabileceğiniz programlar mevcut.  Ayrıca hafta içi saat 10.00’da Facebook’tan online masal saatini canlı olarak izleyebilirsiniz. Canlı yayın saatini kaçıranlar daha sonra kayıttan da izleyebilirler.  Dünyanın dört bir tarafından çocuklar izliyormuş. Türkiye’de olup çocuğunuzun anadili İngilizce olan insanlardan kitap ve şarkılar dinleyip pratik yapmasını istiyorsanız güzel bir fırsat.  Daha önce kütüphanede katıldığımız masal saatlerinden bir farkı yok, yaklaşık 20 dakika sürüyor. Pandemi döneminde bizim çok işimize yaradı. Masal saati başladığında yorumlara günaydın yazınca kütüphaneciler de çocukların isimlerini söyleyerek karşılık veriyorlar. Bizimkiler çok mutlu oluyor adlarını duyunca 💜 

🦊 Vancouver School of Music 

Vancouver Senfoni Orkestrasının müzik okuluna 3 aylıktan itibaren erken dönem müzik derslerine öğrenci kabul ediliyor. Bebekli etkinliklere anne, baba ya da her ikisi de katılabiliyordu. Sınıfta öğretmen yönetiminde müzik, ritim ve oyun içeren çocukların güzel vakit geçirirken aynı zamanda güçlü müzik temelleri ile beraber sosyal beceriler de kazandırmayı amaçlıyor. Arzu edenler için 4 yaşından itibaren enstruman dersi de başlıyor ve erken dönem derslerinin enstruman derslerine temel oluşturması da bir avantaj. Pandemi başladıktan sonra hava güzelken okulun yakınındaki çocuk parkında herkes kendi örtüleri üzerinde mesafeli otururken yaptık dersleri. Şimdi ise öğrenci sayısı sınırlandırılarak sınıfta, online ya da parkta olmak üzere üç seçenek sunuyorlar. Biz online devam ediyoruz. Detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

🦊 Science World 

British Columbia’lı gençlerin bilimle ilgilenmesi ve geleceğin bilim ve teknoloji liderlerinin yetişmesi için kurulmuş bir organizasyon. İçerisi çok eğlenceli okul öncesinden yetişkinlere kadar herkesin ilgisini çekebilecek bir yer. Buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

🦊 Strong Start

Vancouver’da ilk okulların içerisinde hizmet veren 19 Strong Start Early Learning Center bulunuyor. 5 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile katıldıkları, çocukları  kreş ve anaokulu ortamına hazırlayan programa ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Bir nevi çocukları kreşe ve anaokuluna hazırlamak için ideal bir program. Buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

🦊 Pedal Heads 

Kanadalılar spor seven bir millet; her fırsatta koşuyorlar, bisiklete biniyorlar, Vancouver’da kar kış demeden kürek çekiyorlar. Yaşlı amcalar, teyzeler bisiklet sürüyorlar. Dolayısıyla spor kursları bir seçenek. Pedalheads yüzme ve bisiklet kursu gibi seçenekleri bulabileceğiniz bir organizasyon.

🦊 Vancouver Aquarium

Stanley Park içerisinde yer alıyor ve Kanada’nın en büyük akvaryumu. İlk geldiğimiz zaman yıllık üyelik almıştık çünkü eğer yılda 2 defa giderseniz aynı paraya geliyor. 4 yaş altındaki çocuklar ücretsiz girebiliyor. Buradan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

🦊 Kayak Okulları  

Vancouver’ın etrafı kayak yapabileceğiniz dağlarla çevrili. Dolayısıyla insanlar kış aylarında sabahtan evlerinden kayak kıyafetleri ve ekipmanları ile çıkıp öğleden sonra evlerine geri dönebiliyorlar. Palandöken kadar şehrin içerisinde olmasa da Cypress ve Grouse Mountain şehrin hemen dibinde. Şehre 30 dakika mesafede Mount Seymour ve yaklaşık 2 saat mesafede ise 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarının yapıldığı Whistler bulunuyor. Kayak veya kızak için gitmeseniz bile Whistler yaz kış görülmeye değer bir kasaba.

🦊 Ormanlarda Kamp 
İçinde piknik ve kamp alanlarının olduğu çok güzel uçsuz bucaksız pakları var. Kamp yapmayan Kanadalı yoktur herhalde. Ailece haftasonları kampa gidebilirsiniz. 

🦊 Vancouver Aquatic Centre

Şehir içerisindeki farklı bölgelerde bulunan havuzlarda bebeklerden başlayarak yüzme kursu veriyorlar. Aynı zamanda buz pateni ve diğer spor aktivitelerine de katılmak mümkün.