Kanada’da Geri Dönüşüm, Bağış, İkinci El Eşya

Dün Mari Kondo ve minimalizmden mevzu bahis olunca Kanada gibi memlekette fazlalıkların nasıl elden çıkartılacağı sorunu olarak çıkıyor ortaya. Kapı önüne çöp olarak sahipsiz bırakmak gibi bir seçeneğiniz yok. Yapabilecekleriniz evde geri dönüştürmek, geri dönüşüm merkezlerine atmak, bağışlamak ya da satmakla sınırlı…

 Geri dönüşüm için en yaygın seçenek ‘return-it‘; elektronik eşyadan, ev eşyasına ve giysiye kadar alıyorlar. 

Çöp olarak atacağınız kumaşları H&M’e de geri dönüşüm için atıp her bir poşet için $30’lık alışveriş için $5‘lık indirim kuponu alabiliyordunuz önceden ama pandemi zamanı kabul etmiyorlar artık.

Bağışlamak için ‘thrift store’ denilen ikinci el eşya alan mağazalar var; çoğunluğu hayır kuruluşlarıyla beraber çalışıyorlar. Kıyafetten, mobilyaya kadar kabul ediyorlar ama her ‘thrift store’ farklı çalıştığı için teyid etmek gerek. Eskiden sokaklarda kıyafet bağış kutuları vardı; bazı olumsuz olaylardan toplandı fakat bazı apartmanların içerisinde hala var. ‘return-it’ sahasında da kıyafet bağışı için de kutular mevcut.

Çocuk eşyaları en kolay satılan ya da bedava elden çıkartılabilen eşyalar. Türkiye’de ise takip ettiğim kadarıyla çocuk eşyalarını elden çıkartmak için @tutumluanne ‘yi kullanabilirsiniz. Vancouver’da satmak isterseniz  birkaç platform var. Daha ziyade pahalı marka kıyafetleri satmak için Poshmark. Ev eşyalarının her türlüsü, çocuk kıyafeti, çocuk mobilyası, bebek arabası, biberon, araç koltuğu gibi aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı satmak ve ücretsiz vermek için Facebook Market Place kullanabilirsiniz. Craiglist de bir seçenek; ama Letgo pek iş yapmıyor burada onu önermiyorum.

Biz buraya taşınırken eşyalarımız da getirmiştik Türkiye’den. Eve sığmayan, kullanmadığımız bazı eşyalar pandemi dönemine kadar yaklaşık 3 yıl boyunca depoda kaldı. Yılda bir defa binalarda genel temizlik oluyor; insanlar evlerinde kullanmadıkları eşyaları atabilsinler diye bina yönetimleri konteyner getiriyor. Toplanan eşyalar sonra bir yere satılarak bina için gelir elde ediliyor. Aksi halde atmak için parasını ödeyerek evinizden aldırmanız gerekiyor. Pandemi zamanı evde daraldıkça yer açmak istedik. Evden ilk önce gideceğine ihtimal vermediğimiz çocukların odasındaki İstikbal kanepe gitti. Acemilikten fiyatı az yazmışım onlarca insan sordu :)) İlk büyük eşya evden gittikten sonra insana bir güven geliyor ve daha fazla eşyadan kurtulmak istiyor. Sonrasında bir ev dolusu eşyayı bağışladık, sattık ya da hediye ettik ama ev dipsiz kuyu gibi bana mısın demiyor :))