Kanada’da Ehliyet Almak

Türkiye’den Kanada British Columbia’ya taşınanların 3 ay süre ile (turist olarak gelenlerin 6 ay) Türk ehliyetleriyle araç kullanma hakkı var (detaylı bilgi burada) ama Kanada’ya araba kullanmayı bilip ehliyetli gelseniz bile trafik kurallarında dikkat edilen hususlar ve bazı uygulamalar çok farklı. Eyaletten eyalete bile farklılık gösteren uygulamalar olabiliyor. Farklı eyaletlerde ehliyet almak için ilgili web sitelerine buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de yıllarca aktif araba kullanıp direksiyon sınavını 2., 3., hatta 4. denemede geçenler var. O yüzden bence muhakkak direksiyon dersi almalı. Araba kullanmayı bilen ve başka ülkelerden gelenler için direksiyon dersi veren okullar ya da özel öğretmenler var.

Ehliyet işlemleri ve sınav British Columbia’da ICBC tarafından yapılıyor. Bazı ülkelerle olan ikili anlaşmalar sayesinde ehliyeti sınavsız değiştirme şansı varken Türkiye’den alınan ehliyet ile doğrudan yazılı sınava girme ve sonrasında geçerseniz direksiyon sınavına girme hakkı kazanıyorsunuz. Eğer dil problemi yoksa yazılı sınav sınav merkezinde ayakta ekranın önünde yaptığınız test şekline bir sınav. Bizim gibi üniversite sınavına girmiş insanlar için çocuk oyuncağı 😉 Zira örnek soruların olduğu uygulama ve bolca kaynaklar mevcut. Aşağı yukarı aynı sorular çıktığı için deneme testi çözerken bir süre sonra istemeseniz de soruları ezberliyorsunuz. Bu sınavı geçince Türk ehliyetinize el koyup bir kağıt .

Direksiyon sınavı için kendi arabanızla gidiyorsunuz. Eğer aracınız yoksa kiralayabilir ya da bence en ideali sınav öncesi 1 saatlik direksiyon dersi alıp o araçla da sınava girebilirsiniz. Direksiyon dersi alırken sınava gireceğiniz bölgeden bir öğretmen seçerseniz sizi sınav güzergahında çalıştırıyor. Bu da en azından yollara aşina olmanızı sağlıyor.

Kanada’da ehliyet sınavında genel kurallardan öte asla unutmamanız gereken 3 temel nokta var

🚘 shoulder check: şerit değiştirirken ya da farklı bir yöne gideceğiniz zaman omzunuzun üzerinden 45 derece açıyla gideceğiniz yöne bakıp aynada kör noktada kalan araç ya da bisikletli var mı diye kontrol etmek. Böyle yazınca çok karmaşık geldi ama ben bu alışkanlığı çok sevdim.

🚘 stop sign: Dur işareti görünce yavaşlayıp geçmek yerine gerçekten durmak gerekiyor :))

🚘 speed limit: Hız limiti bölgelere göre değişiyor tabela takip etmek gerekiyor. Özellikle park ya da okul bölgesinden geçerken 30 km/sa olmalı. Sınav esnasında mazallah 35 km/sa falan olursa kalırsınız; tecrübeyle sabit :))

Bunun yanında dikkat çeken farklılıklardan birisi de Türkiye’de de kurallarda olan ama herkesin uygulamadığı geçiş üstünlüğü olan ambulans, itfaiye, polis arabası gibi araçlara yol vermek çok önemli. Bu araçların aynanızdan ya da karşı şeritten gördünüz anda güvenli bir şekilde durup yol vermeniz gerekiyor. Aksi düşünülemez bile.

Ve yayalar her zaman öncelikli. Yaya geçidinde yaya görünce durmanız gerekli. Ama ben Türk alışkanlığı yaya olarak ışıkta bile geçerken tekrar kontrol ediyorum 🙂

BC için kurallara ve deneme sınavlarına ICBC web sitesinden ulaşabilirsiniz.