Kanada’da Kreş Tecrübemiz

Vancouver’da kreş başvurularının daha doğmadan anne karnındayken yapılması gerektiğine dair bir şehir efsanesi var. Kreşlerin kontenjanları talebi karşılayamadığı için kreşlere ek olarak evlerde lisanslı küçük kreşler de hizmet veriyor.

2019 yılı için yayınlanan rapora göre Vancouver’da aylık ortalama kreş ücretleri $1112. Kreşe giden çocuklar için BC’de yaşayan PR sahibi ya da vatandaş olan aileler ile mülteci ya da ihtiyaç durumundaki kişiler devletten yardım alabiliyorlar.

Downtown’da yaşayanlar ya da işyeri burda olanlar için; VSOCC (Vancouver Society of Childrens Center) en cazip seçeneklerden ama yer bulmak çok zor. YMCA ‘in Downtown dahil şehir genelinde şubeleri var. VSOCC ve YMCA kar amacı gütmeyen kuruluşlar. Downtown’da kreşlerde yer bulmak sıkıntı olduğu için Downtown dışındaki kreşleri de değerlendirmek gerekiyor ki biz de öyle yaptık. Klasik eğitim veren kreşlerin yanısıra montessori gibi seçenekler de mevcut. Kanada’da kreşte çocuklara okulda sorumluluk verip kendi işlerini yaptırıyorlar. Örnek vermek gerekirse yemek sonrası beslenme çantalarını toplamak, tabak kaşık çatallarını kirli sepetine götürmek, tuvalete yardım istemedikten sonra kendileri gitmeleri, dışarı çıkarken üzerlerini kendileri giymeleri, dağıttıkları oyuncakları toplamaları vb konularda sorumluluk alıyorlar.

Kreşe başlarken bir alışma süresi oluyor. Bazı kreşlerde ilk hafta kademeli giriş yaparken ebeveyn bekleme odasında bekliyor. Bizim kreşimiz bu konuda bence mükemmeldi. Şöyle ki resmi kayıt tarihinde 1 ay öncesinde bize okul müdürü canınız istedikçe gelin birkaç saat geçirin dedi. Biz de özellikle sabah saatlerinde gidip birkaç saat orada kalıyorduk. Bazen de öğlen yemeğine katılıyorduk. Evde sadece Türkçe konuştuğumuz için birkaç kelime hariç İngilizce bilmiyordu yavrum ve sürekli bana ne dediler diye sorup beni çevirmen olarak kullanıyordu 🙂

Biz 18 aydan önce kreş çıkarsa reddetmek durumunda kalmayalım diye biraz iyimser düşünerek Downtown Vancouver’daki VSOCC kreşlerine başvurmak çok acele etmedik ve kızımız 15 aylık olmuştu bile . Büyük hata çünkü hiçbir şekilde sıra gelmedi. Bu durumda biz de, 2 yaş civarında eve arabayla 15 dakika mesafede, arkadaşlarımızın oğlunun gittiği ve memnun oldukları bir kreşi ziyaret edip bekleme listesine girdik. 2.5 yaşından önce kabul etmiyorlardı. 2.5 yaşında aradığımda hala yer yoktu ama bizim için kreş önem kazanmıştı çünkü Haziran’da ikinci bebeğimiz doğacaktı. Kardeşi doğmadan Defne’nin kreşe başlamasını istiyorduk ki kardeş geldi beni evden gönderdiler gibi bir psikolojiye girmesin ve alışma sürecinde onunla gerektiği gibi ilgilenebileyim. Bu arada VSOCC çok küçük yaştan itibaren alıyor ama yaş küçüldükçe öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da azaldığı için sıra gelmesi zorlaşıyor. Bekleme süremiz uzadıkça YMCA’e de başvurduk ondan da birşey çıkmadı.

İlk birkaç hafta beraber gittiğimiz için gözleme şansım oldu dolayısıyla kızımın kreşindeki rutini rahatça yazabilirim. Sabah en geç 9.30 kadar çocuklar kreşe bırakılıyor. Saat 10’a kadar serbest oynuyorlar. Ondan sonra dağıttıkları bütün oyuncakları öğretmenleri yardımıyla topluyorlar. 10’da her gün isim kartlarıyla yoklama, tarih, hava durumunu panolara işaretleyerek sayıları, ve kelime okumayı öğreniyorlar azar azar.

Sonrasında atıştırmalık saati. Bunu okul veriyor ama benim kızım yemek konusundaki tutuculuğu kime çektiyse artık hep evden götürdü :)) Normalde sabah atıştırmalık saatinde çantalarından bir şey almalarına müsade edilmiyor ama bizimkini böyle kabullendiler ☺️

Saat 11 gibi yağışsız havalarda okulun oyun parkına, hafif yağışta yürüyüşe ya da hava çok kötüyse okulun spor salonuna gidiyorlardı.

Saat 12’de öğlen yemeği var. Yemekte okuldan ek ücretle alabildiğiniz ya da evden getirdikleri yemekleri yiyorlar.

İlk defa okul gezisine gittiklerinde ben bilmediğimden yine termoslarını çantasına yerleştirmiştim ama ne suluk ne yemek gerek yok dedikler ve geziye öylece gönderdim. Öğleden sonra almaya gittiğimde verdikleri sandviçi yememiş (domuz yemediğimizi söylememize rağmen domuz salamı ve peynirli vermişler) sadece ekmeğini kemirmiş. Susamış ama suyu öğretmenlerinden alacağını anlayamamış. Geri döndüğünde aç aç herkesle birlikte uyutmuşlar. Uykudan uyanınca almaya gittiğimde kreş kapısından çıkınca ben açım deyip olanları anlatınca olduğumuz yere oturup termostaki yemekleri yedirmiştim. Ertesi gün öğretmenleri ile tekrar konuştum ama hatırladıkça hala üzülüyorum. O gezide velilerin de gidebildiğini öğrenince sonraki gezilere ben de gittim hep.

Öğle yemeği için süre yarım saat, sonra tabaklarını kendileri toplayıp biraz serbest zaman geçirdikten sonra kitap okuyor öğretmenleri ve evden getirdikleri bir oyuncak ya da kitabı anlattıkları show and tell yapıyorlar. Yaptıkları şey aslında bir nevi sunum ve bunu haftada bir her çocuk yapıyor ama öyle çok katı bir ortam canlanmasın gözünüzde; çocukları germiyorlar bunun için.

Saat 1’de uyku saati başlıyor ve 2 saat sonra uyanmasalar da uyandırıyorlar çocukları. Jimnastik minderleri sererek odanın birini yatakhane haline getiriyorlar. Her çocuk için evden getirilen nevresim, battaniye ve istenirse uyku arkadaşı oluyor. Çocuklar uykudan uyandıkça öğretmenlerinin kitap okuduğu alanda toplanıyorlar. Herkes hazır olunca sınıflarındaki masalara geçip öğleden sonra atıştırmalıklarını yiyorlar.

Sonrası oyun oynadıkları serbest zaman ve güzel havalarda parkta oynamak şeklinde devam ediyor.

Bu arada müfredata göre özel el işleri de yaptırıp panoda sergiliyorlar. Tabii gün içerisinde bunlara ilave aktiviteler de yapıyorlar ama genel hatlarıyla böyle.

Çocukları akşam en geç 6’da almak gerekli. Eğer gecikirseniz geciktiğiniz süreyle orantılı olarak maddi cezası oluyor. 

İlgili kaynakları yazı içerisine ekledim.