Vancouver’da Nerede Yaşanır?

Dün eşya getirmek konusunda yazmıştım ama eşyaları getirmeden önce nereden ev tutmalı sorusu geliyor. Bana göre buna karar vermek için bütçenin yanı sıra okul çağında çocuğunuz olup olmadığı, bekar/çocuksuz bir aile olup olmadığınız ve değerlendirdiğiniz bölgenin güvenli olup olmadığı gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak lazım. Eğer çocuğunuz varsa daha önce okul paylaşımımda anlatığım okul bölgelerine bakıp o bölgelerden ev tutmanızı öneririm. Downtown’da bile parklar olduğu için çocuklar küçük çocukla da ortamda da oturabilirsiniz ama çocuk okul çağına geldiği zaman işler değişiyor. Downtown’da okul notu yüksek olan tek bir okul var onun da kontenjanı az.  


Aslında önce apartman mı yoksa şehrin daha dışında ufak da olsa bahçesi olan townhouse ya da müstakil bir ev mi tercih edeceğiniz önemli. Biz ilk taşındığımız zaman küçük bebeğimiz olduğu ve burada hiç kimsemiz olmadığı için eşimin iş yerine yürüme mesafesinde bir yerde oturmak istedik ve pandemi zamanı apartmanda bunalmak dışında bu zamana kadar bir sıkıntımız olmadı.  Ama Downtown’da oturmak bana göre bu aralar biraz keyifsizleşti. Pandemi ile birlikte zaten var olan evsiz nüfusu daha da arttı. Evsiz derken sadece evi olmayan değil ama bir kısmı madde bağımlısı olduğu için huzursuz edebiliyor. 

Downtown’da Yaletown, Coal Harbour daha yeni binaların olduğu nezih yerler ama Coal Harbour bana hep iş merkezi gibi geliyor.  Benim oyum Yaletown’dan yana 🙂

West End daha mahalle havasında ama eski binaların olduğu bir muhit ama buradaki okulların puanları çok yüksek değil. 

Downtown dışında Kitsilano, Shaunessy, Cambie, Kerrisdale, Marpole iyi okulların olduğu bölgeler.

Vancouver dışına çıkarsanız North Vancouver, Richmond, Burnaby, Coquitlam gibi seçenekler de var. Biraz daha uzağa giderseniz evleri hem daha uygun fiyatlı, okulları iyi olan Langley de değerlendirilebilir.  

Eğer Vancouver’a taşınmayı düşünüyorsanız okullar (kayıt süreci ile ilgili yazım burada) ile beraber bölgelerin suç oranlarına da buradan bakabilirsiniz.

Kreşler ile ilgili yazıma ise buradan ulaşabilirsiniz.