Pandemide Kadınlar Günü

Kadınlar gününün 2021 teması Kanada’daki teması #feministrecovery ile pandemi sebebiyle haklarını kaybeden kadınların haklarını geri kazanmalarına dikkat çekiliyor.  Kadınlar başta çocuklarına bakmak, ücret alamamak ve aile içi şiddet gibi sebeplerle bu ekonomik ve sağlık krizinden fazlasıyla etkilendikleri için Kanada işlerini kaybeden kadınların çalışma hayatına geri dönebilmeleri için bir aksiyon planı üzerinde çalışıyor.  Umarım somut bir sonuç elde edebilirler ve dünyada da benzer adımlar atılır. 


McKinsey’in raporuna göre dünya genelinde çocuk ve aile büyüklerinin bakımı, yemek pişirme, temizlik gibi konulardaki bedava iş gücünün %75’ini kadınların oluşturuyor. Aynı rapora göre pandemiden dolayı dünya genelinde kadınların işlerini kaybetme olasılığı 1.8 kat daha fazla. Kadınlar global iş gücünün %39’unu oluşturmasına rağmen bu dönemde işini kaybedenlerin %54’ünü kadın.  Tabii bunları söylerken öldürülen, şiddete gören, sokak ortasında çocuğunun gözü önünde çaresizce defalarca şikayet ettiği adam tarafından vahşice dövülen kadınların varlığını bilmem herşeyi anlamsızlaştırıp insanı çaresiz bırakıyor.  

Kadın, erkek hepimizin zor bir sınavdan geçtiği bu zamanda herkes için daha aydınlık, adil özgür, eşit, sevgi dolu ve güvenli bir dünya diliyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun. 

Kaynaklar:

https://www.mckinsey.com/featured-insights/future-of-work/covid-19-and-gender-equality-countering-the-regressive-effects#

https://blogs.worldbank.org/tr/europeandcentralasia/daha-esitlikci-bir-toparlanmayi-saglamanin-aciliyeti-turkiyedeki-covid-19