Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

Nevruz 3000 yıldır Balkanlarda, Karadenizde, Kafkaslarda, Orta Asya’da ve Ortadoğu’da kutlanıyor. Kutlayan her milletin kendine göre bir mitolojik efsanesi var. Farsça’da yeni gün anlamına geliyor. Gece ve gündüzün eşitlendiği bahar ekinoksunda kutlanan bahar bayramı ve İran takviminin ilk günü. 2021 ekinoksu 20 Mart’ta olduğu için bu yıl 20 Mart’ta kutlanmaya başladı.

Nevruz Türkiye, İran, Azerbaycan’ın da aralarında olduğu birçok ülkenin önerisiyle 2009 yılında Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiş ve 2010’dan itibaren 21 Mart Dünya Nevruz Bayramı olarak kabul edilmiş.  

İran kültüründe nevruz günü hayatın yeniden canlanmasını kutlamak için haft-seen’i (haft-sin)  denilen bir sofra hazırlanıyor. Yıllardır İran’lı arkadaşlarımın hazırladıklarını görürdüm. Bu yıl ben de heves ettim ve 40 yaşımda ilk defa hazırladım kızımla beraber. Tabii ki ben her zamanki gibi son dakika karar verdiğim için markette iğde bulamadık arkadaşım kendi haft-sin’inden verdi bize 💜 Bizimkisi biraz acemi işi oldu ama yine de güzel oldu bence 🙂 Baktığım kaynaklarda haftsin’deki temel ürünler farklılık gösteriyordu umarım hata yapmamışımdır. Her biri bir anlam taşıyan ve Farsça s harfi ile başlayan 7 temel ürün olması gerekiyor. Olması gerekenler ve anlamları:

☘️ Samanu (tatlı bir puding): ferahlık, bolluk

☘️ Sumak: gündoğumunun rengi

☘️ Sib (elma): sağlık ve güzellik

☘️ Sir (sarımsak:) ilaç

☘️ Senjed (iğde): sevgi

☘️ Serke (sirke): yaşlanma ve sabır

☘️ Sebzi (çimlendirilmiş sebze) yeniden doğum

Bunların yanına eklenebilenlerden bazıları ve anlamları:

☘️ Para: servet

☘️ Mum: aydınlama

☘️ Yumurta: bereket, doğurganlık

☘️ Tatlı: tatlılık

Herkese sağlık, mutluluk, bereket getirsin, Nevruz Bayramınız kutlu olsun.