Vancouver’da Film Endüstrisi

Vancouver, Covid-19 zamanında bile Los Angeles ve New York’tan sonra Kuzey Amerika’nın en büyük 3. sinema ve televizyon merkezi ünvanını koruyor. O yüzden herhangi bir günde sokaklarda karşınıza bir film ekibi çıkması kuvvetle muhtemel.  

Film çekimi olduğu zaman çevre binalara ya da en azından çekim olan bölgeye Prodüksiyon şirketinin adı, sahadaki sorumlu kişi ve irtibat bilgileri, hangi saatler arasında çekim yapılacağı, ne tür sahnelerin çekileceği, trafiğe kapalı alan olup olmayacağı bilgilerini içeren bir duyuru asıyorlar.

Genelde film ekibinin yanında güvenlik için kendi görevlilerinin yanı sıra bir de polis ekibi bekliyor. 2012-2020 arasında sinema endüstrisi BC ekonomisine 22.7 milyar dolar kazandırmış ve bunun 12.5 milyar doları BC’den istihdam edilenlere ödenmiş.

Sinema endüstrisinin eyalet genelinde 70.000 kişiye istihdam sağladığı tahmin ediliyor.  Sinema endüstrisinin bu kadar iş olanağı sağlamasının da etkisi olsa gerek şehirde sinema okulları da bulunuyor.  

2019 yılında sinema endüstrisi BC’ye 4.1 milyar dolar kazandırmış ve Vancouver’ın payına 3.1 miyar dolar düşmüş. Vancouver’da yılda 65’ten fazla film ve 55’ten fazla tv şovu çekiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda çekilen filmlerden bazıları: 

🎥 Apollo 18

🎥Fifty Shades of Grey

🎥 Fantastic 4

🎥 Deadpool

🎥 The Night at Museum

🎥 Godzilla

🎥 X Men The Last Stand

🎥Rise of The Planet: The Apes

🎥Mission Impossible IV

🎥Twilight Breaking Dawn: Part 2

https://vancouver.ca/doing-business/filming-in-vancouver.aspx