Tesla

Türkiye’deyken sokakta Tesla görsek muhtemelen uzun süre gözlerimizi dikip incelerdik. Vancouver sokaklarında Tesla görmek o kadar sıradan birşey ki artık başımızı dönüp de bakmıyoruz bile☺️

Fotoğraftaki Tesla (bizim değil maalesef :), ara sokakta halka açık bir sarj istasyonuna takılı şarj oluyordu.

Bataryayı 5 saatte dolduran istasyonlardan BC’de 1000 adet mevcut. Bunun yanı sıra bataryanın %80’ini 30 dakika sarj edebilen 70 adet istasyon var. Tabii ufak ayarlamalarla evinizin prizine takıp gece boyunca da sarj edebilirsiniz. 


Tesla açık ara Dünya’da en fazla satılan elektrikli araba.BC de Kuzey Amerika’da en çok elektrili araba satışı yapılan eyalet, Kaliforniya’dan bile fazla. Zenginlikten mi acaba sorusu geliyordur akla hemen:) 

En basit Tesla modelinin fiyatı vergi hariç $45.000 (Kanada Doları). Bu bir  Toyota Camry alıp cebinizde $10.000 para kalması demek. Yani çok ucuz değil ama alabilmek için dolar milyoneri olmanız gerekmiyor. 

ICBC 31 Mart 2019’da 13.727’si elektrikli araç varken, bir yıl sonra 29.385’e ulaşmış sayı; neredeyse iki katına ulaşmış.

 
BC’de elektrikli araç satışının bu kadar fazla olmasının bir sebebi bu konuda teşvikler olması, alırken $8.000’a kadar indirim olması. BC’nin 2040 için satılan bütün araçların %100 elektrikli olması gibi çok iddialı bir hedefi var.