İnsanın Dünya’ya Ettiği Zulüm

 

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Netflix’in yeni belgeseli Seaspiracy’i paylaşmıştı. Biz de geçen hafta izledik; çok çarpıcı ve bence herkesin izlemesi gereken bir yapım. İnsanoğlu’nun okyanuslara dolayısıyla dünyaya verdiği zarardan bahsediyor. Her yerde dünyanın en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkan plastik pipet kullanmanın aslında sorunun ne kadar küçük bir parçası olduğunu asıl zarar verenin insanın aklına gelmeyecek bir sektör olduğunu anlatıyor özetle.  Çok fazla anlatıp da izlemek isteyenler için büyüsünü kaçırmak istemiyorum.

Belgesel içerisinde plastik atıklardan geri dönüşümden bahsedince biraz
araştırma yaptım ve çok ilginç bilgiler edindim:

♻️ Dünyanın plastik sorununun çözümü olan geri dönüşüm aslında çoğu plastik türüne uygulanamıyor. 1950 yılından bu yana üretilen plastiğin sadece %9’u geri dönüştürülebilmiş.

♻️ Yani aslında tek çözüm daha az plastik üretmek ve kullanmak.  

♻️ Bu yüzden de gelişmiş ülkeler ellerindeki plastik atıklardan kolayca kurtulmak için onları ucuza başka ülkelere satıyorlar.

♻️ Geri dönüşümle atıklar ekonomiye kazandırılıyormuş gibi gözükse de sadece %9’unun geri dönüştürüldüğü için bu atıkların son durağı toprak ve okyanuslar oluyor. Sonra da yediğimiz balıkların vücudunda mikroplastik olarak bize geri dönüyorlar. 

♻️ Greenpeace Doğu Asya’nın raporuna göre, 2018 yılında Çin’in plasitk atık ithalatını yasaklamasıyla bu atıklar en çok Malezya, Vietnam ve Tayland’a gönderilmiş. 

♻️ Onlar da ithalat kısıtlamaları getirince  plastik atıkların Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye satılmış.

♻️ Endonezya 2019 yılında Kanada’da dahil diğer ülkelerden gelen plastik atıkları sahiplerine geri göndermiş ve Kanada’da uzun süre gündemi meşgul etmişti. Kanada’nın 2030 yılı için hedefi sıfır plastik atık. Umarım gerçek olur.

♻️ Greenpeace verilerine göre 2004 yılından beri Türkiye’ye Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilen plastik atık miktarı 173 kat artmış. Ve dünyada Avrupa’nın çöpünü ithal eden birinci ülke durumuna Türkiye gelmiş! 

Çok üzücü…. 

https://www.trtworld.com/life/plastics-aren-t-going-anywhere-should-turkey-stop-importing-them-42350#:~:text=In%202019%2C%20the%20plastic%20waste,kinds%20of%5D%20EU’s%20waste).