Dünya’da ve Kanada’da Doğum İzni

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zellanda’da ölü doğum ve düşükler için de ebeveynlere izin verileceğini okudum. Türkiye’de de Pfizer’in babalara 12 hafta doğum izni vereceğini. Ben de dünyada en çok doğum izni veren ülkeleri merak ettim.

2019 yılında yayınlanan UNICEF raporuna göre 31 zengin ülke arasında İsveç, Norveç, İzlanda, Estonya, Portekiz en fazla aile dostu yasal haklara sahip ülkeler bunun yanında İsviçre, Yunanistan, Kıbrıs, Birleşik Krallık ve İrlanda en kötüleri.

Estonya 85 hafta , Macaristan 72 hafta, Bulgaristan 65 hafta ile annelere en fazla ücretli doğum izni veren ülkeler. Bu ülkelerde çocuk sahibi olmak varmış 🙂

Türkiye’de annelere 11 babalara ise 1 haftada ücretli izin verildiği yazıyor ama 16 haftaya kadar ücretli izin alınabiliyormuş.

Raporda Çek Cumhuriyeti için sadece annelere 53 hafta ücretli verildiği yazıyor ama benim yakın çevremden bildiğim bu izni ister anne ister baba kullanabiliyor.

Avustralya ise 18 haftaya kadar ücretli izin veriyor.

Japonya’da babalar 30 haftaya kadar ücretli babalık izni alabiliyorken her 20 kişiden 1’i bu izni kullanıyormuş

Rapor verilerinden anladığım ülkeleri karşılaştırabilmek için verileri normalize etmeye çalışmışlar çünkü Kanada’da sadece annelerin 27 hafta ücretli doğum izni alabildiği berlitilmişken Kanada’nın resmi sitesi eğer kriterlerini sağlarsanız 52 haftaya kadar doğum izni alınabildiğini yazıyor ama her iki ebeveyn de izin alacaksa bir ebeveyn 35 haftadan fazla kullanamıyormuş.

Amerika, Dünya’da doğum izni vermeyen tek zengin ülke. Babalık iznini bıraktım yeni doğum yapmış bir annenin eğer çalıştığı şirket ayrıca izin vermiyorsa ya da ücretsiz izin için finansal durumu müsade etmiyorsa küçücük bebeğini bırakıp işe dönmek zorunda olması çok acımasızca. Amerika’da kadınların %25’i doğumdan 2 hafta sonra işe dönüyormuş. Kölelik düzenini andırıyor. Kapitalizm zor iş…

*Raporda yazanlarla uygulamalar arasında farklılıklar var ve neden olduğunu henüz anlayamadım.

Kanada için instagram paylaşımıma yapılan yorumlardaki eklemelere buradan bakabilirsiniz.

https://www.unicef.org/press-releases/sweden-norway-iceland-and-estonia-rank-highest-family-friendly-policies-oecd-and-eu