WorkBc Tecrübem

Çocukların ikisi de artık okula gittiği için iş arıyorum ama bu sürece girmeden önce zaten tahmin ettiğim gibi ilerlemiyor. Dün 1 ay öncesinde aldığım WorkBC (İş bulma kurumu) randevum vardı. Aslında Haziran ayında YWCA’e gittiğimde WorkBC ile de görüşmemi önermişlerdi ama açıkçası çok faydası olacağını düşünmediğim için erteliyordum. Kısaca tecrübemi aktarayım.

⭐️Benimle ilgilenen kişi yardımseverdi.
⭐️Ayda kaç başvuru yaptığımı sordu danışman. Performansımı beğenmemiş olacak ki yeterince iş başvurusu yapıp aldığım geri dönüşümlerle neyin eksik/yanlış olduğunu anlamak için ayda 20 başvuru yapmam gerektiğini söyledi. Bunu sağlamak için alakalı alakasız her şeye başvurmam gerek. (Benim durumumda mantıksız çünkü ayda 3-5 ilan oluyor ve aranan özellikler her zaman bana uygun değil)
Ayda benim mesleğim için o kadar ilan çıkmadığını söyleyince; ‘Biliyorum daha önce sizin gibi akademiden gelen ve araştırmacı pozisyonu arayan müşterilerimiz de aynı şeyden şikayet ediyorlardı. Hepsini işe yerleştirdik ama başka işlere dedi :))
⭐️İmzalamam için bazı formlar gönderdiler. Önümüzdeki ay tekrar görüşeceğiz. İş aramaya devam edecekmişim.
⭐️Ödevim ilan bulup en az 20 başvuru yapmak.
⭐️Wage Subsidy diye bir program varmış. Dinledikten sonra doğru mu anladım diye bir daha sorum. Yanlış anlamışım 🙂 hatalı kısmı düzeltiyorum. İşe girdikten sonra maaşınızın bir kısmını Work BC bir süre için iş verene ödeyip sizi cazip hale getiriyormuş.
⭐️Önümüzdeki ay görüşmemizden sonra beni, benim adıma başvuru yapacak bir ‘Job Developer’ a yönlendirecekmiş ama bekleme listesi var ne zaman sıra gelir bilemem dedi. Sonuçta eğer başarılı olursa bana nasıl bir iş bulacak çok merakla bekliyorum.

Görüşmenin benim için ne kadar verimli geçtiği tartışılır fakat farklı sektörlerde çalışabilecek mesleğe sahip olanlar ya da kariyer değiştiren kişiler için bu süreç çok daha anlamlı ilerleyebilir.
** Güncelleme: Çok işe yaramazmış gibi bir izlenim bırakmış yazım. Tam tersi çoğu meslek için işe yarar diye düşünüyorum. Benim mesleğim çok spesifik olduğu için nasıl yardımcı olacaklarını bilemiyorlar sanırım.
.