Kanada’da iş ararken

Geçen hafta WorkBC tecrübemden bahsetmiştim. Bugün de ISSofBC ve SUCCESS toplantılarına katıldım. Özellikle ISSofBC’den keşke daha önce haberim olsaydı dedim. Hepsiyle ilgili notlarımı buraya sığdırmayı umuyorum.
Benim gibi göçmenlik yolculuğunda kariyerine bir şekilde ara vermek zorunda kalanlar için British Columbia’da önerebileceğim kurumlar:
⭐️YWCA Focus@Work
⭐️SUCCESS
⭐️ISSofBC
⭐️WorkBC
⭐️VPL Skilled Immigrant Office

⭐️YWCA Focus@Work Benim için listenin başında geliyor. Herkesin faydalanmasını isterim. Kar amacı gütmüyor ve özellikle kadınlar için bir çok destek programları var. Bunlardan birisi de Kanada’ya yeni gelen göçmenler, kariyer değişikliği yapmaya çalışanlar ya da annelik izninden tekrar iş hayatına geri dönmeye çalışanlar vb gibi kariyerini ara vermiş kadınlara iş bulma sürecinde destek vermeyi amaçlıyor. Ben Haziran ayında üç haftalık programına katıldım. Pandemi sonrası hala esnek bir program var; günde 4-5 saat evden online seminerlere katılıyorsunuz. Toplamda birkaç gün de ofise gidip yüz yüze etkinliklere katılıyorsunuz. Sonrasında kariyer danışmanından ihtiyacınız olan konularda birebir destek alabiliyorsunuz. Slack üzerinden haberleşme devam ediyor ve gerek kariyer gerekse kişisel gelişim konulu webinarlara katılma hakkınız oluyor.


⭐️SUCCESS
Göçmenlere destek olmak için bir çok programları var. Nitelikli göçmenlere geçmiş tecrübelerine uygun iş bulmalarına destek olmak da dahil. Her Salı online bilgilendirme toplantısı yapıyorlar. ‘Wage subsidy’ burada da var. Geçmiş eğitim ile ilgili diploma İngilizce seviyesi için belge vb istiyorlar.

⭐️ISSofBC ‘ de göçmenlere destek için bir çok programı olan bir kuruluş. BC’ye gelen 5 yıl içinde PR almış olan nitelikli göçmenlere ‘Career Path’ programı ile dil eğitimi de dahil destek veren donanımlı bir kuruluş. Vatandaşlar için ‘Job Quest’ programını önerdiler. Keşke daha önce haberim olsaydı. Umarım burada gören birilerinin işine yarar. Her salı tanışma toplantıları oluyor ve Eventbrite üzerinden kayıt yapılabiliyor.

⭐️WorkBC devlet desteği ile Kanada’da yaşayıp iş arayanlara nitelikli göçmenlere destek olan bir kuruluş. İzlenimlerimi bir önceki paylaşımda yazmıştım.